Tim Cook Kimdir ?
Tim Cook Kimdir ?

Timothy Donald Cook Timothy Donald Cook Hakkında Timothy Donald Cook
(01-11-1960)01-11-1960 (yaşı 57)
Mobile, Alabama, ABD İkamet Palo Alto, CA, ABD Meslek CEO Aktif Yıllar 1982- Burcu Akrep

Tim Cook 1 Kasım 1960’da Alabama Robertsdale’da dünyaya gelmiştir. 2011 yılında Apple’ın CEO’luğunu devralan Tim Cook, daha önce de şirketin COO’su (Uygulayıcı Genel Müdür, Operasyon Direktörü) olarak görev yapmaktaydı. Asıl adı Timothy Donald olan yönetici, Robertsdale Lisesine gitmiş ve ardından Auburn Üniversitesi’nde eğitimine devam ederek 1982’de sanayi mühendisliği bölümünden mezun olmuştur.
Cook, mezuniyetinden kısa süre sonra bilgisayar üreticisi olan International Business Machines Corporation (IBM) ile kariyerindeki ilk adımları atmış oldu. Bilgisayar teknolojisi alanında çalışma isteği olan Tim Cook IBM sayesinde hayallerini gerçekleştirdi. Kariyerinin ilerleyen zamanlarında Duke Üniversitesi Fuqua İşletme Fakültesi’nden mezun olan yönetici 1988’de İşletme Yüksek Lisansı’nı (MBA) kazanmıştır. Tim Cook IBM’de düzenli olarak yükselmeye devam etmiş ve IBM’de 12 yıllık bir kariyeri süresince önemli işlere imza atmıştır. Daha sonra ise 6 ay kadar Compaq şirketinde çalışmıştır.

Tim Cook’un Apple Kariyeri

Tim Cook, Mart 1998’de Worldwide Operations’in Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak Apple’a katıldı ve Apple’ın kar marjı düştüğü ve şirketin geleceği belirsiz olduğu için çok riskli bir karar aldı. Hizmet ve destek de dahil olmak üzere dünya çapındaki satış ve operasyonların yönetiminden sorumlu tutulan Tim Cook, Apple’ın mevcut fabrika ve ddepolarını kapatmış, şirketin kar marjının artmasını sağlamıştır. Tim Cook’un Apple çalışanı olmasıyla beraber şirket yavaşça kar etmeye ve Apple, iMac, iPod ve iPhone gibi yeni ürünler üretilmeye başlamıştır.
Ocak Ocak 2007’de, COO pozisyonuna atanan Cook, Apple CEO’su Steve Jobs’a, 2003 yılında kanser teşhisi koyulmasının ve 2009 Jobs’un sağlığı için bir süre iziin almasının sonrasında onun yerine geçmiş ve görevlerini devralmıştır. Steve Jobs’un sağlığının ilerleyen aylar boyunca kötüleşmesiyle beraber sık sık izin alması nedeniyle Jobs’un yokluğunda Tim Cook Apple’ın günlük operasyonlarının çoğundan sorumluydu.
Jobs, Ağustos 2011’de istifasını verdikten sonra yönetim kurulu başkanlığına geçen Tim Cook, 24 Ağustos 2011’de Apple’ın CEO’su olarak seçildi. Mayıs 2014’te Apple, Beats Music ve Beats Electronics’i 3 milyar dolarla satın alarak bugüne kadarki en büyük satın alımını yapmış oldu. Anlaşmanın bir parçası olarak, Beats kurucularından Dr Dre ve Jimmy Iovine, Apple’a yönetici rolleri ile katıldı. Haziran 2014’te Cook, masaüstü ve mobil işletim sistemi OS X Yosemite için en yeni Apple işletim sistemini duyurdu. Cook, halen Apple’ın CEO’su olarak görev yapmaktadır.

Tim Cook’un Başarıları

Tim Cook 2011’de Forbes dergisinin hazırladığı listede “Dünyanın En Güçlü İnsanları” arasına seçilmiştir. 2014 yılında Cook, Alabama’nın vatandaşlarına verdiği en yüksek şeref olarak bilinen Alabama Onur Akademisi’ne girmiştir ve 2015 yılında George Washington Üniversitesi’nden fahri doktorasını almıştır. Başarılı yönetici 2014 yılında Financial Times’da ‘Yılın Kişisi’ seçilmiştir.

Tim Cook’un Kişisel Hayatı

Spor yapmayı çok sevmesiyle bilinen Tim Cook, 30 Ekim 2014’te eşcinsel olduğunu açıklamıştır. Cook’un şuan bilinen bir ilişkisi bulunmamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here